Kapelusz leżący na ławce, a z nim okulary przeciwsłoneczne

4 sposoby na przetrwanie upału

Większość z nas uwielbia słoneczną pogodę, gdy na niebie nie widać ani jednej chmurki. Są to doskonałe warunki do spacerowania, jazdy na rowerze, czy w ogóle przebywania na dworze. Problem pojawia się wtedy, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz staje się na tyle gorąca, że nasze ciała zaczynają się przyklejać do każdej powierzchni. Jeśli też nie przepadasz za upałami, a chcesz dowiedzieć się jak je przetrwać – zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Pij wodę

Dzbany z wodą, w której pływają limonki i  kostki loduWysoka temperatura otoczenia powoduje uruchomienie w naszych organizmach mechanizmów, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej ciepłoty. W przypadku ludzi, proces ten zachodzi głównie poprzez wydzielanie wody, czyli nic innego jak pocenie się. Woda parująca z powierzchni tkanek pozwala je chłodzić, a trzeba przyznać, że w trakcie upalnego dnia tracimy jej całkiem sporo. Ciało przeciętnej osoby dorosłej niemal w 70% zbudowane jest z cząsteczek wody, natomiast utrata 4-5% jej masy powoduje pojawienie się pierwszych objawów odwodnienia. Możemy do nich zaliczyć:

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • zmęczenie,
  • brak apetytu,
  • drgawki,
  • ogólny dyskomfort.

Są to naprawdę solidne powody, dla których w trakcie upałów koniecznie należy odpowiednio nawadniać organizm. Jeśli masz taką możliwość, bierz ze sobą butelkę wody gdziekolwiek idziesz. W trakcie lata, wypijanie 2 litrów płynów dziennie do absolutne minimum!

Polub jasne kolory

Nie od dziś wiadomo, że zjawisko kolorów nieodłącznie związane jest z pochłanianiem i odbijaniem określonych fal elektromagnetycznych. Nie inaczej jest w przypadku odcieni ubrań – odzież o ciemnych barwach (czarne, brązowe, ciemnoniebieskie, ciemnoszare) pochłania większą ilość promieniowania słonecznego, dlatego nagrzewa się szybciej i intensywniej. Sprawa wygląda odwrotnie, gdy mówimy o ubraniach w jasnych kolorach, które pochłaniają promieniowanie słabo lub w minimalnym stopniu. Wobec tego, jeśli chcesz uniknąć przegrzania, odłóż swoje ciemne kreacje do szafy – przynajmniej na lato!

Zainwestuj w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne

Kobieta w kapeluszu z dużą kokardąGłowa to najważniejsza część Twojego ciała. Z tego powodu warto wiedzieć jak można o nią zadbać w trakcie upałów. Jeśli jesteś miłośniczką czapek, kapeluszy czy innych tego typu dodatków – pomyśl nad ich noszeniem. Odpowiednio dobrane nakrycie głowy nie tylko nie dopuści promieni słonecznych do powierzchni skóry, ale także zapewni kawałek cienia, przez co przebywanie na dworze stanie się przyjemniejsze. Jeśli jednak nie odpowiada Ci noszenie czegoś na głowie, pomyśl chociaż o okularach przeciwsłonecznych. Okulary ograniczają ilość promieniowania słonecznego docierającego do Twoich oczu, ułatwiają patrzenie, a do tego sprawiają, że wyglądasz modnie.

Jeśli możesz, zostań w środku

Nie jest to oczywiście możliwe w każdej sytuacji, ale jeśli tylko masz taką szansę – korzystaj z niej! Może tutaj okazać się przydatne wcześniejsze planowanie wszelkich wyjść czy aktywności w godzinach, gdy Słońce nie grzeje aż tak mocno. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas na dworze, pomyśl nad treningami na siłowni, które obecnie bardzo często są klimatyzowane. O przegrzanie organizmu w upały wcale nie jest trudno, a może ono stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Podsumowanie

Chociaż wysokie temperatury kojarzą się nam z wakacjami i wypoczynkiem na świeżym powietrzu, to mogą niekiedy okazać się niebezpieczne – zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy świadome zagrożeń z nimi związanych. Wiedza o tym, jak przetrwać w czasie upałów jest konieczna, by bezpiecznie i beztrosko spędzać czas na dworze.