czym-rozni-sie-medycyna-estetyczna-od-chirurgii-plastycznej

Czym różni się medycyna estetyczna od chirurgii plastycznej?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej są wykonywane w Polsce od wielu lat. Mimo tego, wielu ludzi wciąż myli te dwie różne dziedziny, które pomagają uzyskać pożądany efekt w różny sposób. Jakie są różnice między tymi dwoma dziedzinami?

Chirurgia plastyczna

Zabiegu wykonywane są na ogół w znieczuleniu ogólnym. Chirurgia plastyczna dzieli się na chirurgię rekonstrukcyjną i estetyczną. Pomaga ona w przywróceniu normalnego wyglądu pacjentom po wypadkach, złamaniach, pobiciach, poparzeniach czy nowotworach. Usuwa się także wady wrodzone. Chirurgia plastyczna estetyczna zajmuje się urodą i utrzymaniem młodego wyglądu.

Metody wykorzystywane w chirurgii plastycznej uwzględniają inwazyjne metody, które przynoszą szybkie efekty. Wiąże się to jednak z wadami takimi jak konieczność znieczulenia ogólnego, ryzyko wystąpienia powikłań oraz długi okres rekonwalescencyjny. Zabiegi dotyczą głównie przypadków, przy których nie ma alternatywnego rozwiązania. Do popularnych zabiegów należą: powiększanie piersi, korekta uszu i plastyka brzucha.

Medycyna estetyczna

Przełomowym momentem dla medycyny estetycznej było zastosowanie kwasu hialuronowego oraz laserów. Zabiegi tego typu pozwalają na bardzo precyzyjne działanie i zastępują inne metody walki ze zmarszczkami, bliznami czy przebarwieniami. W części przypadków to ta dziedzina medycyny jest odpowiedzią na drobne niedoskonałości, do których nie potrzeba użycia skalpela.

Przewagą medycyny estetycznej jest jej nieinwazyjność.  Ryzyko powikłań jest dużo mniejsze, a czas rekonwalescencji jest w miarę krótki. Efekty niektórych zabiegów widać od razu, ale w niektórych przypadkach trzeba czekać. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, efekty utrzymują się dużo krócej. Do najpopularniejszych zabiegów zalicza się kwas hialuronowy, usuwanie owłosienia oraz zamykanie naczynek.

Zarówno chirurgia plastyczna jak i medycyna estetyczna wymagają od lekarzy ogromnej wiedzy i doświadczenia. Obie te dziedziny dobrze się uzupełniają. Medycyna estetyczna pomaga tam, gdzie wymagana jest drobna ingerencja, a operacje plastyczne powinny być stosowany tylko wtedy, gdy nie ma innej alternatywy.

Sprawdź zabiegi dostępne w klinice medycyny estetycznej https://www.christofferingves.pl/