jak-radzic-sobie-z-astma-2

Jak radzić sobie z astmą?

Astma to jedna z chorób, która potrafić napsuć krwi. Dla tych, którzy nie wiedzą, astma to stan zapalny układu oddechowego wywoływane głównie przez alergeny, które wraz ze wdychanym powietrzem dostają się wprost do dróg oddechowych lub przez niedoleczone i przewlekające infekcje. Główną złą wiadomością jest to, że astmy nie da się całkowicie wyleczyć. Możliwe jest jednak jej zaleczenie, czyli sprawienie, że jej przebieg będzie bardziej komfortowy i bezobjawowy. Powinniśmy wiedzieć trochę więcej na temat tej choroby.

Czym są alergeny?

Wspomnieliśmy wcześniej o alergenach. Najprościej tłumacząc, są to wszystkie czynniki bądź substancje wywołujące reakcję uczuleniową. Najczęściej wśród astmatyków są to:

  • pyłki roślin,
  • roztocza w kurzu domowym,
  • pleśń,
  • sierść zwierząt.

Doprowadzają one do powstania stanu zapalnego w układzie oddechowym, który objawia się obrzękiem błony śluzowej, a co dalej skurcze oskrzeli i nadmiar powstającej wydzieliny. Chory odczuwa duszności i musi przez kaszel pozbyć się nadmiaru śluzu, który wydzielają oskrzela.

Astma astmie nierówna

Niektórych może zdziwić to, że istnieją dwa rodzaje astmy: alergiczna i niealergiczna. Tym co, w drugim przypadku prowadzi do wywołania choroby, jest przewlekłe drażnienie układu oddechowego różnymi infekcjami, zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi. Podobnie jak w astmie alergicznej, doprowadzi to do nadmiernej wrażliwości oskrzeli na czynniki drażniące, a jako przykład mogą posłużyć zimne powietrze, dym papierosowy czy zwiększony wysiłek fizyczny.

Codzienność z astmą

Aby żyć z astmą za pan brat, musimy być świadomi tego, co nas uczula. Gdy ograniczymy ilość kontaktów z potencjalnymi alergenami, tym naturalnie mniejsze będzie niebezpieczeństwo wystąpienia reakcji na nie. Jeżeli chodzi o zaleczenie astmy, stosuje się bezpieczne środki wziewne. Pacjent podczas kuracji przyjmuje sterydy oraz czasami leki o działaniu rozkurczowym, które w połączeniu stabilizują chorobę, sprawiając, że przebiega ona łagodnie, a często wręcz bezobjawowo.

Czy ja też mogę mieć astmę?

Pewnie zastanawiacie się w swoich głowach nad odpowiedzią na pytanie: czy ja też mogę mieć astmę? Nie martwcie się na zapas! Jeżeli czujecie się w porządku i nie dolega wam nic niestandardowego, nie musicie się obawiać tej choroby. Jednak gdy jesteśmy alergikami, to w przypadku wystąpienia długotrwałego, męczącego kaszlu, który zdaje się nie mieć konkretnej przyczyny, być może powinniśmy się zastanowić nad wizytą w gabinecie lekarskim.