Jogger checking if his ankle is broken or twisted

Leczenie skręconej kostki

Skręcenie stawu skokowego lub po prostu skręcenie kostki polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, a w najpoważniejszych wypadkach może skończyć się uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł. W takim przypadku konieczna będzie wizyta na sali operacyjnej. Jest to dość częsty uraz, który potrafi mocno utrudnić nasze życie. Jakie są objawy skręcenia kostki i jak możemy je wyleczyć we własnym zakresie?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, przy poważniejszych przypadkach nadwyrężenia stawu skokowego niezbędna może się okazać wizyta u ortopedy. Są jednak przypadki, w którym możemy sobie poradzić sami, a to wszystko będzie zależeć od stopnia skręcenia. Możemy wyróżnić dokładnie trzy stopnie.

I stopień

Pierwszy z nich to taki przy którym całą kurację możemy przeprowadzić na własną rękę. Leczenie polega głównie na okładaniu stawu skokowego lodem, usztywnienia kostki opaską elastyczną i ograniczeniem do minimum chodzenia. Hasło przewodnie, które powinno nam służyć to odpoczynek.

II stopień

Drugi stopień to etap, w którym sami powinniśmy zdecydować, czy potrzebujemy skonsultować się z lekarzem ortopedą. Leczenie przebiega następująco: skupiamy się głównie na noszeniu stabilizatora na naszej kostce i stosowaniem preparatów o działaniu przeciwbólowych i przeciw zapalnych takich jak legendarny już Altacet. Jeżeli ból w znacznym stopniu utrudnia nam poruszanie się, lekarz prawdopodobnie zaleci zastrzyki przeciwzakrzepowe. Nie bójmy się rehabilitacji!

III stopień

Trzeci stopień to najpoważniejsza sytuacja, w której stosuje się opatrunek gipsowy na okres kilku tygodni, w zależności od specyfiki skręcenia. Po zdjęciu gipsu koniecznością jest całodobowe noszenie stabilizatora, który zabezpieczy zdrowiejącą nogę. W tym stopniu nie warto być samodzielnym, a lepszym pomysłem będzie oddanie się w ręce specjalisty.

Jak widzimy, skręcenie nogi może być zarówno niegroźnym urazem, jak i poważną kontuzją uniemożliwiającą chodzenie. To, jak szybko nasz staw skokowy wróci do stuprocentowej sprawności, zależeć będzie od tego, jak poważnie podejdziemy do leczenia i czy nie zignorujemy rad specjalisty. Słuchajmy się ludzi, którzy znają się na swoim fachu, a nie pożałujemy.