Kobieta ciężko pracująca nad laptopem

Wypalenie zawodowe – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Nieprzerwany stres, nieubłaganie zbliżające się terminy, zbyt duże wyzwania – to główne przyczyny, dla których coraz większą liczbę osób pracujących dotyka wypalenie zawodowe. Jak to się dzieje, że praca, która niegdyś sprawiała nam satysfakcję i przyjemność, teraz stała się udręką? Czy z wypaleniem zawodowym można sobie poradzić?

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypaleniem zawodowym nazywamy zespół objawów fizjologicznych i psychologicznych, których przyczyna leży w zbyt dużym obciążeniu podczas pracy. Obciążenie to najczęściej jest bezpośrednim skutkiem zbyt długiego czasu pracy, lub wysokiej presji spowodowanej na przykład nierealistycznymi celami czy terminami wyznaczonymi przez przełożonego. Z drugiej strony, do wypalenia może także prowadzić praca, która nie oferuje jakichkolwiek wyzwań, a zatem możliwości rozwoju.

Kobieta ciężko skupiająca się na pracy

Czy wszyscy jesteśmy w równym stopniu narażeni na objawy wypalenia? Niektóre zawody należą do grupy podwyższonego ryzyka. Wśród nich, na wypalenie zawodowe narażone są zwłaszcza osoby pracujące z innymi ludźmi – nauczyciele, pielęgniarki, lekarze. W ostatnim czasie, coraz więcej przypadków wypalenia zawodowego notuje się także wśród innych grup zawodowych.

Objawy wypalenia zawodowego

Kobieta w bólu trzymająca się za głowęJak wspomniano, wypalenie zawodowe to między innymi dolegliwości na tle psychologicznym, wśród których wyróżnić możemy:

  • Spadek wydajności,
  • Wysoką drażliwość,
  • Pogorszenie pamięci i zdolności koncentracji uwagi,
  • Poczucie bezsilności, wyizolowania społecznego,
  • Pogorszenie relacji z innymi, typowy dla wypalenia cynizm,
  • Depresję.

Niestety, lista objawów jest dłuższa i obejmuje także symptomy fizjologiczne:

  • Przewlekłe zmęczenie i bóle głowy,
  • Trudności ze snem i zasypianiem,
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • Obniżona odporność.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Czy z wypaleniem zawodowym można walczyć? Oczywiście, że tak! Istnieje wiele sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się swoją pracą na nowo, a wybór odpowiedniego z nich należy tylko do Ciebie.

Odetchnij i weź głęboki oddech

Terminy goniące terminy nie sprzyjają relaksowi. Kiedy czujesz, że Twoja praca zaczyna stanowić dla Ciebie przykry obowiązek, skorzystaj z możliwości wzięcia urlopu. W ten sposób zregenerujesz swoje siły i odpoczniesz od nieprzerwanego wyścigu z czasem. Podczas dni wolnych, nie spoglądaj co chwilę na telefon, nie sprawdzaj służbowej skrzynki e-mail i po prostu ciesz się brakiem zobowiązań.

Znajdź czas tylko dla siebie

Nawet jeśli posiadasz wspaniałą rodzinę, spróbuj w trakcie tygodnia zarezerwować kilka godzin wyłącznie dla siebie. Marzysz o relaksującym masażu lub długo oczekiwanym manicure? A może posiadasz zainteresowania, które chciałabyś realizować? Nieważne w jaki sposób postanowisz wykorzystać ten czas – ważne, żebyś w trakcie i po nim czuła się zrelaksowana i gotowa do działania.

Odkryj swoje nowe pasje

Siedząca kobieta zaangażowana w swoją pasjęŚwiat pełen jest rzeczy, o których istnieniu możesz nawet nie mieć pojęcia – może znajdzie się w nim coś, co okaże się być Twoją życiową pasją? Posiadanie różnorodnych zainteresowań pozwoli oderwać się od otaczającej rzeczywistości i bardzo prawdopodobne, że wyrwie Cię z zawodowej rutyny.

Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu

Odpowiednia liczba godzin snu jest absolutnie konieczna, by nasze ciała i umysły mogły się zregenerować oraz w pełnej gotowości zmierzyć się z kolejnym dniem. Wyznaczenie optymalnych godzin i warunków snu jest więc kluczowe do efektywnego wykonywania swojej pracy.

Wyprzedź wypalenie zwalczając stres

Stres związany z wykonywanym zawodem to główny powód wypalenia zawodowego –warto więc nauczyć się walczyć z wrogiem zanim zdąży zaatakować. Pośród najskuteczniejszych technik radzenia sobie ze stresem, wymienić możemy: aktywność fizyczną, zajęcia relaksacyjne, rozciągające i oddechowe, jak chociażby joga, a także różne formy masażu.

Ciesz się swoją pracą

Wypalenie zawodowe jest uciążliwym problemem, który może całkowicie odbierać radość z wykonywanej pracy. Jest to jednak problem, z którym można walczyć. Powyższe techniki pozwolą Ci na powrót odczuwać satysfakcję z pełnionego przez Ciebie zawodu.